Když například nastane blackout nebo přijde velký hackerský útok. V systému mohou být chyby nebo může selhat lidský faktor. Anebo může připlout znenadání takzvaná černá labuť – riziko, které si zatím nedokážeme představit.
„To všechno bychom měli vzít v úvahu, pokud bychom chtěli zcela bezhotovostní společnost. Správný investor nikdy nevsadí jen na jednu investici, rozloží své peníze do více investic. Podobně bychom se měli chovat i v metodách placení,“ říká senior analytik J&T Banky Pavel Ryska.
Zároveň upozorňuje, že debata o roli hotovosti v ekonomice je nyní značně asymetrická, někdy až zavádějící.
Hotovost má nějaké substituty, byť nedokonalé. Kde je hotovost potlačena, objeví se jiné způsoby, jak případnou nelegální či pololegální platbu vypořádat.
Existuje například názor, že by se měly postupně rušit bankovky s vysokými nominály, protože mohou být ve velké míře používány k vypořádání kriminálních transakcí. Při porovnání nejvyšších nominálů bankovek v různých zemích však vidíme, že velikost šedé ekonomiky neodrážejí. V Česku je nejvyšší 5000 korun a podíl šedé ekonomiky na HDP se odhaduje na zhruba 10 procent. Ve Švýcarsku mají bankovku o nominálu 1000 švýcarských franků, což odpovídá 24 tisícům korun, ale podíl šedé ekonomiky je ve srovnání s Českem poloviční. Profesor Friedrich Schneider z univerzity v Linci, zřejmě nejuznávanější expert na problematiku neformální ekonomiky, odhaduje, že úplná eliminace hotovosti by přinejlepším omezila šedou ekonomiku o 20 procent.